Waiting For The Sun – Fada Black

1 550kr

Art.nr: WFADAVBLA

Waiting for the Suns solglasögon i fransk design är handgjorda och tillverkade utav ek och bambu. Alla solglasögon har kvalitetslinser från Carl Zeiss som är 100 % UV-skyddade. Solglasögonen är lätta och fint behandlade samt utrustade med högkvalitativa gångjärn som ger en bra och bekväm passform.

1 in stock

← Tillbaka

Product Description

          Lätta, smidiga & bekväma att bära

          Solglasögonen tillverkas för hand i fransmännens egna fabrik i Kina och för varje träd som fälls planteras ett nytt.

          Solglasögonen är av hög kvalité och har Carl Zeiss-linser med 100% UV-skydd, klass 3.

Waiting for the Sun är ett franskt solglasögonmärke skapat av tre designers som ville skapa hållbara solglasögon som genom hela processen tar hänsyn till vår natur.

Designen beskrivs av dem själva som ”en mix mellan vintagetrender och high fashion, ett möte mellan det avslappnade Kalifornien och det sofistikerade Paris.”

Waiting for the Sun solglasögon är handgjorda av naturlig bambu och teawood. I träbågarna har Waiting for the Sun valt att placera kvalitetslinser från Carl Zeiss som ger en fantastisk synkvalitet och självklart fullgott UV-skydd.

För att följa det ekologiska tänket följer med glasögonen en återvinningsbar förpackning med syftet att minska avfall.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Waiting For The Sun – Fada Black”